اطلاعات پزشکی

عمل آب مروارید

همه چيز درباره آب مرواريد

چشم

آب مرواريد، كدر شدن عدسي چشم است كه منجر به مشكلات بينايي مي‌شود. در مراحل اوليه، استفاده از نور قوي و عينك، مشكلات بينايي ناشي از آب مرواريد را كمتر مي‌كند. اما در مراحل بعدي بيماري، انجام جراحي براي بهبود بينايي ضروري است. امروزه عمل جراحي آب مرواريد كم خطر و بسيار موثر است.

به گزارش سرويس «سلامت» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، عدسي ساختمان شفاف و بدون رگ با قطر حدود 9 ميلي متر و ضخامت 4 ميلي متر است كه در قسمت مياني كره چشم قرار گرفته و باعث تمركز نور بر روي شبكيه مي‌شود. شبكيه لايه حساس به نور در چشم است كه پيام‌هاي بينايي را دريافت مي‌كند.

در يك چشم طبيعي نور از عدسي عبور كرده و روي شبكيه متمركز مي‌شود. براي ايجاد يك تصوير دقيق، عدسي بايد شفاف باشد.

آب مرواريد چيست؟

عدسي از آب و پروتئين ساخته شده و شفاف است تا نور بتواند از آن عبور كند. گاهي اوقات بخشي از اين پروتئين‌ها تغيير يافته و منجر به كدورت قسمت‌هايي از عدسي مي‌شوند. در نتيجه نور به خوبي به شبكيه نمي‌رسد و اختلال بينايي ايجاد مي‌شود كه اين پديده را آب مرواريد مي‌نامند.

در مراحل اوليه كه تنها بخش كوچكي از عدسي كدر شده است شايد آب مرواريد مشكلي ايجاد نكند، اما در بيشتر مواقع اين روند ادامه مي‌يابد و بخش بزرگي از عدسي كدر مي‌شود و بينايي را مختل مي‌سازد. سرعت پيشرفت آب مرواريد در بين افراد مختلف متفاوت است. آب مرواريد ناشي از افزايش سن به تدريج و طي چند سال پيشرفت مي‌نمايد. آب مرواريد در افراد جوان و افراد ديابتي ممكن است به سرعت و طي چند ماه پيشرفت نمايد ولي سرعت پيشرفت آب مرواريد در هر فرد را نمي‌توان دقيقا پيشگويي كرد.

آب مرواريد از چشمي به چشم ديگر سرايت نمي‌كند اگرچه افراد زيادي مبتلا به آب مرواريد در هر دو چشم هستند، ولي هميشه سرعت پيشرفت بيماري در دو چشم يكسان نيست. مطالب زيادي در مورد آب مرورايد ناشي از سن روشن شده است، اما هنوز هيچ علت قطعي براي آن مشخص نگرديده است. دانشمندان علل متعددي از جمله سيگار كشيدن، بيماري قند و تماس زياد با نور خورشيد را براي ابتلا به آن ذكر مي‌كنند.

انواع مختلف آب مرورايد كدامند؟

الف – آب مرورايد ناشي از افزايش سن: عدسي نيز همانند ساير قسمت‌هاي بدن،‌ در طول زندگي به رشد خود ادامه مي‌دهد و لايه‌هايي به سطح خارجي آن اضافه مي‌شود كه با گذشت زمان لنز سخت مي‌شود و شفافيت خود را از دست مي‌دهد.

آب مرواريد ناشي از افزايش سن شايع‌ترين نوع آب مرواريد است و بين سنين 65 تا 74 سالگي، 50 درصد افراد و بالاي سن 75 سالگي، 70 درصد افراد به آن مبتلا مي‌شوند، اما مي‌تواند از 35 سالگي به بعد شروع شود.

ب – آب مرواريد ناشي از ساير بيماري‌ها: اين نوع آب مرواريد در افرادي كه بيماري‌هاي مشخص ديگري از جمله ديابت (بيماري قند) دارند ديده مي‌شود. گاهي بروز آب مرواريد در رابطه با مصرف داروهاي كورتون دار است.

پ- آب مرواريد ناشي از ضربه: گاهي بلافاصله پس از صدمات چشمي و گاهي سالها بعد از آن ديده مي‌شود.

ت- آب مرواريد مادرزادي: برخي بچه‌ها با آب مرورايد به دنيا مي‌آيند يا اين‌كه در كودكي به آن مبتلا مي‌شوند كه معمولا در هر دو چشم است. اين آب مرواريد ممكن است در بينايي اختلال ايجاد نكند، اما در صورت ايجاد اختلال حتما بايد جراحي شود.

علائم آب مرواريد چيست؟

شايع‌ترين علائم اين بيماري عبارت اند از:

الف – تار شدن يا محو شدن بينايي.

ب- حساس شدن به روشنايي: درخشندگي زياد نور اتومبيل‌ها در شب، خيرگي و پخش نور چراغ‌ها و نور آفتاب، ديدن هاله اطراف چراغ‌ها.

پ- كم رنگ شدن يا محو شدن رنگ‌ها.

ت – ديد كم در شب.

ث- دو بيني يا چند بيني (كه با افزايش شدت آب مرواريد وضعيت بدتر مي‌شود).

ج- افزايش ديد نزديك، تغيير مداوم شماره عينك و يا لنز تماسي.

اين علائم مي‌تواند ناشي از ساير بيماري‌هاي چشمي نيز باشند، پس اگر دچار هر يك از اين علائم شديد حتما به چشم پزشك مراجعه كنيد.

در آب مرواريد خفيف، اختلال بينايي شايد بسيار ناچيز باشد. اما با افزايش ميزان آب مرواريد، بينايي به تدريج بد تر مي‌شود. بعضي از مبتلايان همزمان با كاهش ديد دور احساس مي‌كنند كه ديد نزديك آنها بهتر شده اما اين تغيير، موقتي است و با افزايش ميزان آب مرواريد، ديد دور و نزديك، هر دو بدتر خواهد شد.

چگونه آب مرواريد تشخيص داده مي‌شود؟

تشخيص آب مرواريد با مشاهده عدسي كدر شده توسط دستگاه‌هاي چشم پزشكي صورت مي پذيرد. ارزيابي با چراغ قوه‌ قابل اعتماد نيست، زيرا همراهي بعضي از بيماري‌ها با آب مرواريد از جمله آب سياه با چراغ قوه قابل تشخيص نيست. براي تشخيص صحيح، معايناتي كه توسط چشم پزشك انجام مي‌شود شامل موارد زير است:

الف- اندازه گيري قدرت بينايي.

ب- گشاد كردن مردمك كه با مصرف قطره‌هاي چشمي صورت مي‌گيرد و به چشم پزشك اجازه مي‌دهد تا تمام قسمت‌هاي عدسي و شبكيه را كاملا معاينه كند.

پ- تونومتري: با اين معاينه فشار چشم اندازي گيري مي‌شود. افزايش فشار ممكن است علامت گلوكوم (آب سياه ) باشد.

همچنين چشم پزشك ممكن است معاينات ديگري براي بررسي سلامت ساير اجزاي چشم نيز انجام دهد.

درمان آب مرواريد چگونه است و چه زماني عمل مي‌شود؟

در مراحل اوليه آب مرواريد، وضعيت بينايي با استفاده از عينك، عدسي‌هاي بزرگ نما و نورهاي قوي‌تر بهبود مي‌يابد. اما اگر اين تدابير كمك كننده نباشد، جراحي تنها راه درمان است كه شامل خارج كردن عدسي كدر شده و جايگزيني آن با عدسي مصنوعي است. دارو، قطره، ورزش يا عينك مانع بروز يا بهبود آب مرواريد نمي‌شوند.

زمان عمل با توجه به نياز و شرايط هر فرد متفاوت است. در افراد مسن كه نياز چنداني به ديد كامل ندارند ممكن است ديرتر نياز به انجام جراحي باشد. به هرحال شما با كمك چشم پزشك در اين زمينه تصميم خواهيد گرفت.

«آب مرواريد زماني نياز به جراحي دارد كه اختلال بينايي، انجام فعاليت‌هاي شغلي يا روزمره مانند رانندگي، مطالعه و تماشاي تلويزيون را مختل كند و نيازي به رسيدن آب مرواريد نيست»

در اغلب موارد، انتظار براي انجام عمل آب مرواريد ضرري به چشم نمي رساند. اگر هر دو چشم به آب مرواريد مبتلا باشند پزشك آنها را در يك زمان جراحي نمي‌كند. هر چشم بايد به طور جداگانه تحت عمل جراحي قرار گيرد.

در صورتي‌ ه وضعيت اورژانسي نباشد بهتر است حداقل 4 ماه بين دو عمل فاصله باشد. گاهي اوقات در بيماران مبتلا به بيماري قند جهت معاينه شبكيه و درمان ضايعات ناشي از بيماري انجام عمل آب مرواريد ضروري است.

اگر آب مرواريد عمل نشود چه اتفاقي مي‌افتد؟

با تاخير در عمل جراحي به تدريج بينايي فرد كاهش يافته به طوري كه در حد شمارش انگشتان و يا فقط درك نور خواهد رسيد، در اين مرحله در تعداد كمي از بيماران ممكن است منجر به افزايش فشار داخل چشم (آب سياه) شود و در نتيجه نياز به جراحي اورژانس پيدا مي‌كند كه عوارض و خطرات آن بيشتر از جراحي معمول است.

بنابراين در صورتي كه تشخيص آب مرواريد داده شده اما به عللي جراحي آن امكان‌پذير نيست، بيمار بايد تحت نظر چشم پزشك باشد تا به مرحله اورژانس نرسد.

آيا عمل جرحي آب مرواريد موثر است؟

امروزه اين عمل يكي از رايج ترين، بي خطرترين و موثرترين اعمال جراحي چشم به شمار مي‌رود. حدود 90 درصد افرادي‌كه تحت اين عمل قرار مي‌گيرند، ديد بهتري پيدا مي‌كنند مگر اين‌كه مشكلي در قرنيه، شبكيه يا عصب بينايي وجود داشته باشد.

عمل جراحي توسط چشم پزشك (فردي كه براي تشخيص و درمان همه بيماري‌هاي چشم آموزش ديده است) انجام مي‌شود. جراحان كاتاراكت معمولا چشم پزشك‌هاي عمومي هستند كه پس از طي دوره عمومي، 4 سال دوره دستياري را به صورت آموزش بيمارستاني گذرانده‌اند.

قبل از عمل جراحي چه بايد كرد؟

اگر شما مي خواهيد تحت اين عمل قرار بگيريد در نظر داشته باشيد كه يك يا دو هفته قبل از جراحي، پزشك آزمايش‌هايي درخواست مي‌كند كه شامل آزمايش‌هاي خون و ادرار، عكسبرداري از قفسه سينه و تعيين قدرت لنز داخل چشمي است. در صورتي‌كه دچار افزايش فشار خون يا قند خون هستيد قبل از عمل بايد حتما زير نظر متخصص داخلي، درمان و تحت كنترل قرار بگيريد. روز قبل از عمل حمام كنيد و 6 ساعت قبل از عمل نبايد چيزي بخوريد.

چگونه آب مرواريد خارج مي‌شود؟

دو راه عمده وجود دارد كه جراح چشم پزشك تفاوت‌هاي آن‌را شرح داده و به شما كمك مي‌كند تا با توجه به وضعيت خاص خود، بهترين شيوه را انتخاب كنيد. نتايج بينايي هر دو روش در پايان سه ماه يكسان است.

الف- فيكو (فيكو امولسي فيكيشن): جراحي در كنار قرنيه (سطح شفاف و گنبدي شكل كه جلو چشم را تشكيل مي‌دهد) برش كوچكي ايجاد و سپس يك وسيله ظريف را وارد چشم مي كند.

اين وسيله امواج مافوق صوت را به داخل عدسي منتقل كرده و باعث خرد شدن عدسي كدر شده مي‌شود، سپس به وسيله مكش، تكه‌هاي كدر شده از چشم خارج مي‌شوند. بسياري از اعمال جراحي امروزه از طريق فيكو انجام مي‌شوند. اين عمل، عمل جراحي آب مرواريد با برش كوچك نيز ناميده مي‌شود.

ب – عمل جراحي خارج كپسولي: پزشك بريدگي بزرگتري در كنار قرنيه ايجاد مي‌كند و هسته سخت و كدر عدسي را خارج مي كند و باقي مانده آن توسط مكش خارج مي‌شود.

در بسياري از موارد، عدسي داخل چشمي IOL (آي – ا – ال) جايگزين عدسي خارج شده مي‌گردد. IOL در واقع يك عدسي مصنوعي شفاف مي باشد كه نياز به مراقبت نداشته و يك جزء دائم در چشم محسوب خواهد شد. در ضمن به علت آن كه IOL در داخل چشم قرار مي‌گيرد، شما آن را نمي‌بينيد و احساس نمي‌كنيد. به وسيله IOL بينايي‌تان بهبود مي‌يابد چون اين وسيله باعث انتقال و تمركز نور روي شبكيه مي‌شود. بعضي افراد به علل مختلف از جمله مشكلات حين عمل جراحي و يا بيماريهاي ديگر چشمي نمي توانند از IOL بهره مند شوند. براي اينگونه افراد لنزهاي تماسي يا عينك‌هايي با بزرگنمايي زياد توصيه مي‌شود.

در حين جراحي چه اتفاقاتي رخ مي‌دهد؟

پس از ورود به اتاق عمل كلينيك يا بيمارستان، قطره چشمي براي گشاد كردن مردمك استفاده مي‌شود، سپس اطراف چشم‌ها با محلول ضد عفوني كننده شسته و تميز مي‌شود. عمل جراحي معمولا حدود يك ساعت طول مي‌كشد و بدون درد است. جراحي مي‌تواند تحت تاثير بي حسي موضعي (با تزريق ماده بي حس كننده در زير چشم و اطراف پلك) و يا با بيهوشي عمومي انجام گيرد كه بستگي به وضعيت جسماني شما و نظر متخصص قلب و جراح چشم دارد.

در روش بيهوشي عمومي معمولا در طول عمل هيچ چيز حس نخواهيد كرد و پس از برخاستن از بيهوشي از عمل جراحي چيزي به خاطر نخواهيد داشت. بعد از عمل روي چشم شما پانسمان گذاشته مي‌شود و سپس مدتي در بيمارستان استراحت مي‌كنيد و از شما مراقبت خواهد شد تا دچار مشكلي نشويد. تقريبا تمامي بيماران در همان روز مي‌توانند مرخص شوند.

بعد از جراحي چه مي شود؟

احساس خفيف ناراحتي و جسم خارجي تا مدتي بعد از عمل، طبيعي است. اشك ريزش خفيف و ترشح مختصر شايع است. چشم ممكن است به نور و تماس حساس شود. در صورت احساس ناراحتي، براي 1 تا 2 روز اول ممكن است پزشك هر 4 تا 6 ساعت مسكن تجويز كند. بعد از اين مدت، احساس ناراحتي معمولا از بين مي رود.

در بسياري موارد ترميم برش تا حدود 6 هفته طول مي‌كشد. بعد از جراحي پزشك برنامه زمان بندي شده‌اي را براي انجام معاينات، جهت بررسي پيشرفت ترميم زخم و كنترل فشار داخل چشم تعيين مي‌كند. تا چند هفته پس از عمل بايد از قطره‌هاي چشمي استفاده كرد. از پزشك در مورد نحوه و زمان استفاده و اثرات جانبي داروها سوال كنيد. در طول ماه اول بايد از يك پوشش يا عينك براي محافظت از چشم استفاده كنيد. از ماليدن و يا فشار دادن چشم‌ها اجتناب كنيد. سعي كنيد خم نشويد و اجسام سنگين را بلند نكنيد. در روش فيكو پس از يك هفته و در روش خارج كپسولي تا دو هفته پس از عمل جراحي، نماز را نشسته به جاي آوريد تا فشار داخل چشم بالا نرود.

مي‌توانيد قدم بزنيد، از پله‌ها بالا برويد و كارهاي سبك انجام دهيد. پس از 5 روز در روش فيكو و پس از يك هفته در روش خارج كپسولي مي‌توان حمام كامل كرد. فقط مراقبت باشيد آب به داخل چشمتان نرود.

پس از عمل هيچ نوع پرهيز غذايي خاصي نداريد و رژيم غذايي و دارويي شما (به جز داروهاي چشمي) همانند وضعيت پيش از عمل است.

چه عوارضي ممكن است در اثر عمل كاتاراكت حاصل شود؟

عمل كاتاراكت‌هاي معمولي كه با بيماري ديگري توام نيستند در 99-95 درصد موارد بدون عارضه انجام مي‌شود ولي انجام عمل جراحي بدون عارضه را هيچ جراحي نمي تواند صد در صد ضمانت كند و ممكن است حين عمل و يا پس از انجام عمل عوارضي حاصل شود كه به طور مختصر به آنها اشاره مي‌شود.

الف: خونريزي پشت كره چشم هنگام تزريق ماده بي حسي كه اگر شديد بايد منجر به تعويق عمل براي چند هفته خواهد شد.

ب: پاره شدن كپسول عدسي كه اگر زياد باشد ممكن است امكان كارگذاري لنز در اتاق خلفي وجود نداشته باشد و جراح مجبور شود لنز را در اتاق قدامي قرار دهد.

پ: خونريزي شديد داخل چشم كه احتمال ايجاد آن خيلي كم است ولي افراد خيلي مسن و افراد با فشار خون بالا ممكن است دچار آن شوند.

ت: التهاب قرنيه كه از فرداي عمل آشكار مي‌شود ممكن است موقت و يا دائمي باشد.

ث: التهاب داخل چشمي كه معمولا 2-1 روز پس از عمل شروع و تا چند روز ممكن است ادامه يابد.

ج: عفونت داخل چشمي كه ممكن است از 20-2 روز بعد از عمل تظاهر كند كه علامت آن درد شديد چشم، حساسيت به نور، ورم پلك‌ها و كاهش ديد است و بيمار بايد فورا مورد درمان قرار گيرد.

چ: ايجاد تغييراتي در مايع داخل چشم (زجاجيه) و جداشدگي پرده شبكيه كه ممكن است در طي ماهها يا سالها بعد از عمل اتفاق بيافتد.

ح: ساير عوارض ديگر مثل آستيگماتيسم، دوربيني و نزديك بيني نيز از عوارض عمل كاتاراكت و لنز داخل چشمي هستند.

علائم شروع اين عوارض به صورت درد، اشك ريزش، حساسيت به نور، كاهش ديد، ورم پلك، سرخي غير عادي چشم و جرقه‌هاي نوراني است. با مراجعه سريع به چشم پزشك اين عوارض معمولا به طور موفقيت آميزي درمان خواهند شد.

چه زماني بينايي طبيعي مي‌شود؟

چند روز پس از عمل مي‌توان فعاليت‌هاي روزانه را شروع كرد. اما بينايي ممكن است تا مدتي كامل نباشد. پس از عمل، چشم براي عادت كردن با شرايط جديد نياز به زمان دارد تا به طور مناسبي با چشم ديگر هماهنگي ايجاد كند، بخصوص اگر چشم مقابل دچار آب مرواريد باشد. در مورد زمان شروع مجدد رانندگي در صورتي‌كه ديد كافي داشته باشيد منعي وجود ندارد.

اگر IOL در چشم تعبيه شده باشد ممكن است رنگ‌ها خيلي روشن و يا مختصري آبي به نظر برسند. همچنين اگر در نور شديد خورشيد قرار بگيريد همه چيز براي چند ساعت كمي قرمز به نظر مي‌رسد. اين اختلالات به اين دليل است كه عدسي مصنوعي در چشم شما كاملا شفاف است و نور زيادي به داخل چشم راه مي‌يابد. در عرض چند ماه پس از تعبيه IOL اين تغييرات از بين مي‌رود. پس از عمل چشم ممكن است نياز به عينك جديدي پيدا كنيد كه بعد از 2 تا 3 ماه تجويز خواهد شد.

«آب مرواريد ثانويه» يعني چه؟

در تكنيك‌هاي جديد جراحي، كپسول خلفي عدسي از چشم خارج نمي‌شود. گاهي اوقات اين لايه كدر شده و بينايي را محو مي‌كند، اين پديده «آب مرواريد ثانويه» ناميده مي‌شود كه مي تواند ماه‌ها يا سال‌ها پس از عمل اتفاق بيافتد. در بيماران جوان‌تر احتمال بروز آن بيشتر است و در 40 تا 60 درصد موارد اتفاق مي‌افتد. برخلاف آب مرواريد اين پديده نياز به جراحي ندارد و به وسيله ليزر درمان مي‌شود.

در تكنيكي به نام كپسولوتومي با ليزر ياگ (YAG) ، پزشك سوراخ كوچكي در لايه كدر شده ايجاد مي‌كند تا نور از آن عبور كند. اين درمان بدون درد بوده و سرپايي انجام مي‌شود.

چگونه مي‌توان از بينايي محافظت كرد؟

اگرچه نمي‌دانيم كه چگونه بايد از آب مرواريد پيشگيري نمود اما افراد بالاي 60 سال در معرض مشكلات بينايي زيادي هستند و اگر 60 سال و يا بيشتر داريد، سالي يك‌بار بايد مورد معاينات كامل چشمي قرار بگيريد. اين معاينات امكان تشخيص علائم بيماري‌هاي آب مرواريد، آب سياه، مشكلات نقطه حساس بينايي ناشي از سن و ساير اختلالات بينايي را به پزشك مي‌دهد.

عمل آب سیاه

 

بیماری آب سیاه چشم چیست

بیماری آب سیاه چشم چیست

آب سیاه به گروهی از بیماری های چشمی گفته می شود که در آن عصب بینایی دچار آسیب می شود

آب سیاه به گروهی از بیماری‌های چشمی گفته می‌شود که در آن عصب بینایی دچار آسیب می‌شود. میزان دیدی که در اثر آب سیاه از بین می‌رود غیرقابل برگشت است ولی با تشخیص زودرس، پیگیری دقیق و استفاده منظم از داروهای تجویز شده می‌توان از آسیب بیشتر جلوگیری کرد. عصب بینایی معمولا به دلیل افزایش فشار چشم آسیب می‌بیند. در اثر فشار تعدادی از رشته‌های عصبی از بین می‌رود و در نتیجه کاهش بینایی اتفاق می‌افتد. اگر آب‌سیاه تشخیص داده نشود یا درمان نشود باعث از دست رفتن دایمی دید محیطی می‌شود. متاسفانه در بسیاری از موارد این بیماری علایم ندارد و دید بیمار خوب است و چون به تدریج میدان بینایی از دست می‌رود بیمار متوجه نمی‌شود.

در نهایت با از دست رفتن دید مرکزی باعث کوری کامل می‌شود. اگر تعادل ترشح مایع داخل چشم و خروج آن به هم بخورد در نتیجه فشار چشم بالا می‌رود. در اکثر بیماران نشانه و علایم کمی وجود دارد ولی در مراحل پیشرفته علایم زیر دیده می‌شود: کاهش دید محیطی، ایجاد هاله‌های رنگی اطراف نور، نیاز به تغییر مکرر و زود به زود عینک و مشکل در تطابق با تاریکی. آب سیاه می‌تواند به طور ناگهانی و به صورت حاد به نام آب سیاه زاویه بسته حاد اتفاق افتد. در این صورت مریض با سردرد و چشم‌درد شدید، قرمزی چشم و کاهش بینایی مراجعه می‌کند که پس از درمان دارویی و درمان لیزری بیمار درمان می‌شود. به طور کلی بیماری آب سیاه را به دو گونه زاویه باز و زاویه بسته تقسیم‌بندی می‌کنند. گلوکوم زاویه باز از آنجا به این نام خوانده می‌شود که زاویه‌ای که مایع از آن خارج می‌شود «باز» است. با این حال، به دلایل نامشخص، تخلیه زلالیه به کندی صورت می‌گیرد.

کندی حرکت زلالیه سبب تجمع آن و بالا رفتن فشار داخل چشم می‌شود. در گلوکوم زاویه بسته به دلیل تنگی شدید زاویه یا مسدود شدن آن، مایع زلالیه نمی‌تواند از چشم خارج شود. در این بیماران یک افزایش ناگهانی و بسیار بالا در فشار چشم دیده می‌شود. این افزایش فشار می‌تواند در مدت بسیار کوتاه سبب آسیب‌دیدن عصب بینایی و کاهش دید شود. گلوکوم زاویه باز در ابتدا علامت خاصی ندارد. دید طبیعی بوده و هیچ‌گونه درد یا ناراحتی وجود ندارد. با ادامه یافتن بیماری، آرام‌آرام میدان بینایی بیمار محدود و محدودتر می‌شود، اما دید مرکزی تا مراحل نهایی بیماری حفظ می‌شود. به همین جهت بیمار نمی‌تواند در مراحل ابتدایی متوجه بیماری‌اش شود. در صورت عدم درمان در مراحل انتهایی بیمار ناگهان متوجه می‌شود که دید محیطی‌اش به شدت محدود شده است؛ درست مثل اینکه که دارد از درون یک لوله تفنگ به اطراف نگاه می‌کند. با ادامه یافتن بیماری باقیمانده دید در مرکز نیز از بین رفته و بیمار کور می‌شود.

بر عکس؛ گلوکوم با زاویه بسته معمولا بسیار پرسروصداست و با علایم شدید درد چشم، تهوع، سردرد، قرمزی چشم و تاری دید که به صورت ناگهانی بروز می‌کند، خود را نشان می‌دهد که یک اورژانس است و بیمار باید سریعا درمان شود. در صورت عدم درمان، بیمار ممکن است در مدت بسیار کوتاهی برای همیشه نابینا شود. نوع دیگر این بیماری می‌تواند در بدو تولد وجود داشته باشد یا به تدریج در سنین پایین خود را نشان دهد که به آن آب سیاه مادرزادی می‌گویند. کودکان مبتلا معمولا علایم واضحی نظیر بزرگی قرنیه؛ خاکستری و کدر شدن رنگ قرنیه، حساسیت به نور و اشک‌ریزش شدید را دارند.

 

 

● توصیه‌های مهم

اگر سن شما بالای ۴۰ سال است حتما به چشم‌پزشک مراجعه و حداقل برای یک‌بار از میزان فشار چشم خود اطلاع پیدا کنید (آب سیاه یعنی بالا بودن غیرطبیعی فشار چشم). باید بدانیم بعضی از بیماری‌ها نیز می‌تواند ریسک ابتلا به آب سیاه را بیشتر کند. سردسته این بیماری‌ها، بیماری قند و بیماری فشار خون است. در چشم‌های با نزدیک‌بینی بالا نیز ریسک ابتلا به بیماری آب‌سیاه بیشتر است. اگر در افراد فامیل و نزدیکان (نسبی) شما کسی را با بیماری آب سیاه (بالا بودن فشار چشم) سراغ دارید در اولین فرصت سعی کنید از وضعیت فشار چشم‌تان اطمینان پیدا کنید؛ چراکه احتمال ابتلا به بیماری آب‌سیاه در کسانی که در خانواده‌شان سابقه این بیماری وجود دارد، بیشتر است.

اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما آب سیاه داشته باشد، شانس گرفتاری چشم شما به این بیماری در حد ۲۰ درصد خواهد بود. اگر به هر دلیلی از داروی کورتن (خوراکی، تزریقی، استنشاقی یا قطره) استفاده می‌کنید، در طول مدت درمان باید از وضعیت فشار چشم خود اطلاع حاصل کنید؛ چراکه مصرف هر نوع داروی کورتن‌دار به مدت حدودا بیش از یک هفته تا ۱۰ روز در بعضی از افراد می‌تواند سبب بالا رفتن فشار چشم و آسیب دایمی و غیرقابل برگشت عصب بینایی چشم شود. اگر قبلا تحت عمل آب مروارید از نوع مادرزادی قرار گرفته‌اید، بهتر است که در هر ویزیت (حداقل سالی یک‌بار برای سالیان متوالی)، از چشم‌پزشک‌تان سراغ میزان فشار چشم خود را بگیرید.

 

 

● درمان

هدف در درمان بیماری آب سیاه؛ پایین آوردن فشار داخل چشم به کمک روش‌های مختلف مانند دارودرمانی، لیزردرمانی، جراحی یا ترکیبی از این روش‌هاست که بسته به نوع و شدت بیماری توسط پزشک معالج انتخاب می‌شود. باید بدانیم که درمان آب سیاه هیچ‌گاه افت دید و آسیب قبلی را نمی‌تواند جبران کند و در بهترین شرایط فقط می‌تواند از آسیب بیشتر پیشگیری کند.

- هدف از درمان هم متوقف کردن کامل تخریب عصب بینایی است.

- ریختن قطره‌ها را همراه با ناهار، شام، صبحانه تنظیم کنید تا فراموش نشود.

- پلک پایینی را پایین بکشیم و اجازه بدهیم که قطره در فضای بین چشم و پلک قرار گیرد. سپس چشم را بسته و با یک انگشت به مدت دو دقیقه به آرامی گوشه داخلی چشم را فشار دهیم تا خروج قطره از مجرای اشکی کاهش یابد.

- فاصله بین دو قطره حتما‌۱۰ دقیقه یا بیشتر باشد.

- سر قطره به هیچ عنوان با پلک، مژه و چشم نباید تماس داشته باشد چون باعث آلودگی می‌شود.

- داروهای خود را مرتب مصرف کنید.

- به یاد بسپارید که درمان‌دارویی، لیزری و جراحی آب سیاه جهت بهتر شدن دید شما نیست، صرفا جهت متوقف کردن این بیماری است و همین مقدار دید را برای شما حفظ می‌کند.

لیزیک

چشم

عمل لیزیک چشم یک شکل از جراحی لیزر است که قادر است طیف وسیعی از نزدیک بینی و آستیگماتیسم و دوربینی را اصلاح کند. در این فرم، عمل بهبود دید سریع بوده و ناراحتی‏ های پس از عمل کمتر است. ما در رسانه دکتر سلامت سعی کرده ایم مقاله ای کامل در مورد چشم و انواع عمل لیزر چشم را برای شما عزیزان تهیه کنیم. پس با ما باشید.

ساختمان چشم انسان

عمل لیزر چشم

قسمت های مختلف چشم انسان عبارتند از:

 • پلک ها
 • ملتحمه
 • قرنیه
 •  لیمبوس
 • صلبیه
 • عنبیه
 • مردمک
 • عدسی
 • اتاقک قدامی
 • مشیمیه
 • فضای خلفی و زجاجیه
 • شبکیه
 • عصب چشم
 • عضلات چشم

قرنیه(Cornea) راهی است که از طریق آن اطلاعات بینایی از دنیای خارج وارد چشم می شود. بنابراین، یک بافت اپتیکی کاملا تخصص یافته است که باید شفافیت وتوانایی انکسار نور مرئی آن حفظ شده و در مقابل نیروهای خارجی مثل خشکی،  تهاجم میکروبی و آسیب وضربه ها مقاومت کند. قرنیه  بافتی است شفاف در جلوی چشم که در محل لیمبوس به ملتحمه متصل می شود. ضخامت آن از مرکز به محیط افزایش می‌یابد (۶۵/۰- ۵۲/۰) میلیمتر. منابع تغذیه قرنیه ، عروق لیمبوس ، زلالیه واشک است.

قسمت سطحی قرنیه بیشتر اکسیژن خود را از اتمسفر می گیرد. ساختمان یکنواخت ، بی آب بودن و بی رگ بودن عوامل شفافیت قرنیه می‌باشد.اعمال جراحی لیزیک و یا لیزر برای تصحیح شماره عینک بر روی این قسمت انجام می گیرد.با انجام این گونه اعمال جراحی، انحنای قرنیه تغییر و شماره چشم اصلاح می گردد .

قرنیه قسمت شفاف و شیشه مانند جلوی چشم می باشد که مقطعی از یک کره یا یک جسم بیضوی منظم است که از ورای آن قسمت رنگی چشم یعنی عنبیه دیده می شود. درواقع رنگ چشم وابسته به عنبیه است که از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد و قرنیه کاملا شفاف است. نور پس از عبور از قرنیه و عدسی چشم به شبکیه می رسد تا در آنجا تصویر تشکیل گردد و پس از فعل و انفعالاتی، اطلاعات این تصویر بصورت امواج الکتریکی-عصبی به مغز منتقل گردد و عمل بینایی کامل گردد.

 • هر گونه اختلالی که در این مسیر بروز نماید سبب کاهش بینایی می شود. قرنیه اولین عنصر در این مسیر می باشد و وجود یک قرنیه شفاف و با شکل هندسی منظم، لازمه اصلی بینایی است

عیوب انکساری
 Refractive Errors

عمل لیزیک چشم

عیوب انکساری چشم به سه شکل می باشند:

۱- میوپی یا نزدیک بینی

تصاویر در جلوی پرده شبکیه تشکیل می شوند و در نتیجه اشیاء تار دیده می شوند. این حالت زمانی اتفاق می افتد که کره چشم نسبتا طویل باشد ویا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا زیاد باشد. میوپی معمولا در طفولیت شروع می شود و تدریجا تا بزرگسالی یعنی سنین ۱۸ تا ۲۱ سال پیشرفت می کند

۲- هیپروپی یا دوربینی

هیپروپی یا دوربینی زمانی ایجاد می شود که  تصاویر در پشت پرده شبکیه تشکیل می شوند و در نتیجه اشیاء تار دیده می شوند. دراین حالت ،یا چشم نسبتا کوتاه است و یا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا کم  است.

۳- آستیگماتیسم

در یک چشم طبیعی بدون استیگماتیسم,انحناء قرنیه در سطوح مختلف(افقی وعمودی)مثل یک توپ فوتبال مشابه هم می باشند. لذا در این حالت وقتی نور از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز می گردد. ولی وقتی آستیگماتیسم وجود داشته باشد,انحنا قرنیه در جهات مختلف(افقی و عمودی) مشابه هم  نیستند مثل یک تخم مرغ که در یک طرف انحناء بیشتر(شیب بیشتر ) و در طرف دیگر مسطح تر (شیب کمتر) دارد. لذا باعث می شود نوری که از قرنیه عبورمی کند در یک نقطه واحد متمرکز نگردد. لذا باعث یک تصویر بهم ریخته و نامنظم می گردد.

 • بسیاری از افراد نزدیک بین یا دور بین درجاتی از استیگماتیسم نیز را همراه دارند

لیزر
laser

عمل چشم

کلمه لیزر تشعشع تولید شده توسط تقویت کننده های نوری Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation گرفته شده است . در واقع لیزر منبع نوری است که نور بینهایت خالص (فقط با یک طول موج )تولید می کند .

نور سفید ترکیبی از رنگها (قرمز- نارنجی – زرد – سبز- آبی – نیلی – بنفش) که با چشم قابل رویت است. در حالیکه نور مادون قرمز و فوق بنفش را با چشم نمی توان دید.

بنابراین لیزر تشعشع تولید شده توسط تقویت کننده های نوری می باشد که در طیف های مختلف از مادون قرمز تا فوق بنفش آن در پزشکی کاربرد دارد.

 •  در جراحی های لیزری برای تصحیح عیوب انکساری از لیزر اگزایمر که نوعی لیزر فوق بنفش است، استفاده می شود .

RK

اکثر کسانی که با روش چاقوی الماس(‏RK‏)جراحی شده‌اند دید بسیار خوبی دارند، اما عوارضی که گهگاه ایجاد می شد و مشکلاتی که در دراز مدت ممکن است رخ دهد منجر به تبدیل این روش به روش لیزری شد.

لیزر اگزایمر
Eximer Laser

چشم پزشک

لیزر اگزایمر وسیله ای است که از آن امروزه برای اصلاح جراحی عیوب انکساری  استفاده می شود. اعمال جراحی رایجی که از این لیزر استفاده می کنند شامل :

 • لیزیک(LASIK)، Laser Assisted in situ Keratomileusis)
 • لازک(LASEK)، laser epithelial keratomileusis)
 • پی آر کی  (photorefractive keratectomy (PRK  ،

این لیزر، لیزر سرد (عدم تولید حرارت) بوده و اجازه برداشت دقیق بافت (به منظور شکل دهی مجدد سطح قرنیه)، بدون آسیب حرارتی به بافت های مجاور را می دهد. اشعه لیزر اگزایمر با طول موج ۱۹۳ نانومتر۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰/۱ ؛ لیزری بسیار دقیق بوده که با استفاده از امواج نوری با انرژی زیاد و غیر قابل رویت، سطح قرنیه را تراش می دهد. پس می توان سطح قرنیه را کم شیب تر یا پر شیب تر کرد.

چنین می توان تصور کرد که این لیزر سطح قرنیه را طوری تراش می دهد که انگار لنز تماسی دائمی روی قرنیه گذاشته باشیم. دقت لیزر اگزایمر به حدی است که با هر پالس طی ۱۲ بلیونیوم ثانیه ۲۵/۰ میکرون از بافت را تراش می دهد که معادل یک دویستم ضخامت موی انسان و یا ۳۹ میلیونیوم اینچ است!!!!

افرادی که داوطلب عملهای جراحی لیزری (عمل لیزیک و  لیزر (PRK)  و لازک) هستند باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • حداقل سن ۱۸ سال و حد اکثر تا زمانی که فرد آب مروارید نداشته باشد.
 • عدم تغییر قابل توجه نمره عینک در یکسال گذشته یعنی حداکثر بیش از ۵/۰ دیوپتر تغییر نکرده باشد.
 • ضخامت کافی قرنیه
 • نزدیک بینی ۱- تا ۱۰- دیوپتر
 • آستیگماتیسم ۵/۰ تا ۶ دیوپتر
 • دور بینی حداکثر تا ۶+ دیوپتر
 • عدم وجود کواتوکونوس (قوزقرنیه)و یا نامنظمی در سطح قرنیه
 • عدم وجود بیماریهای عمومی نظیر انواع روماتیسمِ، دیابت پیشرفته و نقص ایمنی
 • عدم حاملگی و شیردهی
 • عدم وجود بیماریهایی چشمی مثل گلوکوم (آب سیاه) ، آب مروارید، خشکی متوسط تا شدید چشم
 • گشاد نشدن بیش از حد معمول مردمک چشم  در تاریکی

لیزیک
LASIK

کلمه لیزیک به معنی لیزر در ضخامت قرنیه می باشد (Laser Assisted in situ Keratomileusis) در لیزیک دوره بهبودی کوتاه است و این عمل در افرادی که نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم دارند، موثر بوده و باعث کاهش وابستگی فرد به عینک و لنز تماسی می شود. بهبودی بینایی در لیزیک چشمگیر و سریع است؛ بطوریکه اکثر افراد روز بعد از عمل، بدون نیاز به عینک یا لنز تماسی قادر به رانندگی هستند.

 •  بهر حال تا رسیدن به بینائی نهایی و کامل ، حدود دو تا سه هفته و در بعضی موارد چند ماه زمان لازم است.

بررسی ها و کارهای قبل از عمل لیزیک 

 • اگربیمار از لنز تماسی نرم(soft contact lenses ) استفاده می کند، حد اقل از یک هفته قبل  استفاده از لنز را متوقف کند.
 • اگر از لنز تماسی سخت(rigid gas-permeable contact lenses ) استفاده می کند، حد اقل از ۳ تا ۴ هفته قبل استفاده از لنز را متوقف کند.

معاینه کامل چشم پزشکی شامل:

معاینه با اسلیت لامپ،اندازه گیری فشار چشم ها، بررسی حرکات کره چشم و بررسی قسمت های خلفی چشم یعنی عصب و پرده شبکیه (پس از ریختن قطره گشاد کننده مردمک) و ارزیابی دقیق عیب انکسار (نمره عینک) و میزان بینائی انجام می شود.

عکس های رنگی خاصی به نام توپوگرافی و پاکی متری(ضخامت قرنیه با روشی بنام “پاکی متری” اندازه گیری می شود).  برای ارزیابی قرنیه از نظر ضخامت و عدم وجود قوز قرنیه و آستیگماتیسم نامنظم و بررسی جزئیات نقشه اپتیکی سطح قرنیه انجام می شود.

 • فرد روز قبل از عمل استحمام و لبه پلک ها را با شامپو بچه رقیق شده بخوبی شستشو دهد.
 • روز عمل به هیچ وجه از عطر، ادکلن و سایر مواد معطر استفاده نشود(دستگاه لیزر نسبت به بو حساس است)  و از آرایش لبه پلکها اجتناب شود.

تکنیک عمل لیزیک

 • قبل از شروع عمل قطره بی حسی در چشم  ریخته می شود
 • پلک ها با محلول بتادین ضد عفونی می شود.
 • سپس بیمار در اطاق لیزر روی تخت به پشت دراز می کشد و مجددا قطره بی حسی در چشمانش ریخته می شود.
 • توسط اکارتور پلک ها از هم باز نگه داشته می شود ومیکروسکوپ اتاق عمل روبروی صورت قرار می گیرد.
 • در داخل میکروسکوپ نور قرمز رنگ کوچکی وجود دارد که ابتدا ثابت است است و در حین انجام لیزر چشمک زن می شود.
 • برای افزایش دقت اصلاح باید مرتبا  (بخصوص زمانی که صدای جرجر ناشی از لیزر شنیده میشود) به این نور خیره شد.

لیزیک در سه مرحله به صورت زیر انجام می شود:

 • جراح رینگ مخصوصی را روی چشم می گذارد تا چشم را ثابت نگه دارد.
 • چون رینگ با ساکشن و مکش چشم را داخل خود نگه می دارد، فشار چشم بالا می رود و چند لحظه احساس تاری و فشار بوجود می آید.
 • بیمارکاملا شل و آرام بخوابد و به هیچ وجه زور نزند.
 • در ابتدا توسط وسیله ای بنام میکروکراتوم (شبیه رنده نجاری ولی در ابعاد بسیار بسیار ظریفتر)؛ یک لایه (flap) از قسمت سطحی قرنیه به قطر  ۱۶۰ میکرون (هر میکرون برابر با یک هزارم میلیمتر است) برداشته می شود.
 • سپس با  لیزراکسایمر؛ قسمت مرکزی قرنیه تراش داده می شود که میزان تراش؛ بسته به میزان و نوع شماره چشم از یک فرد به فرد دیگر تفاوت خواهد کرد که معمولا بین ۲۰ تا ۱۰۰ میکرون می باشد.
 • در نهایت باید حدود ۲۵۰ میکرون از قرنیه در زیر فلاپ باقی بماند .
 • ضخامت باقیمانده قرنیه:۴۱۰=۲۵۰+۱۶۰
 • در انتها  لایه یا flap بجای اولیه خود برگردانده می شود واین لایه بدون نیاز به بخیه در جای خود فیکس می گردد

نتایج و عوارض لیزیک

پس از عمل لیزیک، تقریبا در همه افراد بینائی بهتر می شود. بهرحال در لیزیک همیشه دید به ۲۰/۲۰ نمی رسد. اکثر افراد بعد از عمل بدون عینک و لنز تماسی، بینائی خوبی خواهند داشت، اما کسانی که عیوب انکساری بالا دارند(نزدیک بینی بیش از ۷ دیوپتر و آستیگماتیسم بیش از ۳ تا ۴دیوپتر) باید توقع زیادی نداشته باشند.

خطرات بالقوه پس از عمل شامل:

 • درد ناشی از نگاه به نور
 • دیدن هاله یا پخش نور چراغ ها در شب
 • عفونت قرنیه

دستورات و مراقبتهای  پس از عمل لیزیک  

 • بلافاصله پس از عمل لیزیک دید تار است.
 • صبح روز بعد بینائی شفافیت قابل توجهی خواهد داشت.
 • بینائی طی دو تا سه هفته آینده شفافتر خواهد شد.
 •  طی هفته اول موقع خواب از محافظ چشمی (شیلد) یا عینک محافظ استفاده شود.
 • قطره های چشمی طبق دستور پزشک استفاده شود.
 • کارهای چشمی مثل رانندگی، تلویزیون، مطالعه و ….. تا جائیکه میزان بینائی کافی باشد و فرد خسته نشود، مانعی ندارد.
 • سه هفته،در بیرون از منزل از عینک آفتابی استفاده شود.
 • طی ماه اول چشم را مالش ندهد زیرا این کار ممکن باعث جابجا شدن فلپ شود؛ گرچه پس از چند روز از گذشت عمل احتمال جابجایی فلپ خیلی کم است
 • حد اقل طی دو هفته اول پس از عمل، از آرایش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب شود.
 • بیمار دو تا سه هفته پس از عمل استخر نرود و پس از آن نیز از عینک شنا استفاده کند.
 • تا سه ماه پس از عمل شیرجه در آب ممنوع می باشد.

فوتوریفرکتیو کراتکتومی
 PRK

جراحی زیبایی چشم

فوتوریفرکتیو کراتکتومی یا PRK نوعی جراحی لیزری است که برای اصلاح عیوب انکساری در افراد نزدیک بین، دوربین و آستیگمات استفاده می شود. در این عمل برای شکل دهی قرنیه و اصلاح عیب انکساری، مشابه لیزیک از لیزر اگزایمر استفاده می شود؛ بر خلاف لیزیک نیازی به استفاده از دستگاه میکروکراتوم و برداشتن لایه ای از قزنیه نیست؛ برای اصلاح بینایی سطح قرنیه (پس از تراشدن سلولهای سطحی یا اپیتلیوم) مستقیما لیزر می شود.

 •  PRK در افرادی که قرنیه نازک دارند، مناسب تر است.
 •  همچنینPRK در افراد ارتشی، ورزشکاران بخصوص رزمی کاران مناسب تر است.
 • در این عمل فلپ برداشته نمی شود، عوارض مربوط به فلپ وجود ندارد.
 • در PRK با برداشتن بافت از مرکز قرنیه،  شیب انحنای آن کمتر شده و نزدیک بینی اصلاح می شود.
 • برای اصلاح دوربینی، با برداشت بافت از قسمت های محیطی قرنیه، شیب انحنای مرکزی آن بیشتر شده و دوربینی اصلاح می شود.
 • برای اصلاح آستیگماتیسم، قرنیه طوری تراش داده می شود که به شکل کروی درآید.
 • بسته به شماره چشم، زمان لیزر در هر چشم معمولا ۱-۲ دقیقه طول می کشد.
 • سپس لنز تماسی نرم پانسمان کننده ای روی قرنیه گذاشته می شود تا ترمیم لایه سطح قرنیه تسریع شود.

مزایای عمل PRK

 • برای نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم کم تا متوسط مناسب تر است.
 • طول زمان عمل نسبت به لیزیک کوتاه تر است.
 • عوارض مربوط به ایجاد فلاپ، نظیر:  بروز التهاب های عمقی قرنیه، چین و چروک فلپ، جدا شدن کامل فلپ، برش ناقص فلپ و … وجود ندارد.
 • به میکروکراتوم و تکنولوژی مربوطه نیاز ندارد.
 • در قرنیه های نازک قابل انجام است
 • در افراد ارتشی و ورزشکاران مناسب تر است.

معایب عمل PRK:

 • درد و ناراحتی بعد از عمل بیشتر و طولانی تر است.
 • زمان بهبودی و مدت زمان نیاز به مصرف دارو طولانی تر است.
 • در شماره های بالا ممکن است باعث کدورت قرنیه شود .

لازک LASEK
(laser epithelial keratomileusis)

تکنیک نسبتا جدیدی است که در واقع شکلی از PRK  است.این تکنیک بیشتر برای افرادی که ضخامت قرنیه پایین دارند و یا شیب انحنای قرنیه کم است، پیشنهاد می شود.لازک با هدف کاهش شانس بروز عوارض ناشی از فلپ (لایه برداری) لیزیک ابداع شد.

تکنیک عمل لازک

 • در لازک، اپیتلیوم یعنی سطحی ترین لایه قرنیه (بجای اینکه در لیزیک فلپ با میکروکراتوم برش داده می شود) با وسیله ای بنام ترفاین برش داده می شود.
 • سپس الکل را پنج برابر رقیق کرده و به مدت حدود ۳۰ ثانیه روی سطح قرنیه می گذاریم.
 • الکل رقیق شده لایه اپیتلیوم قرنیه را شل می کند.
 • سپس الکل را برداشته و با وسیله مخصوصی لبه های فلپ اپیتلیوم ( لایه) را بلند کرده و به آرامی آنرا بر روی خودش شبیه فرش لوله می کنیم.
 • در مرحله بعد با استفاده از لیزر اکسایمر شبیه لیزیک یا PRK بستر قرنیه را تراش داده و اصلاح می کنیم.
 • سپس فلپ اپیتلیوم به جای اول برگردانده می شود و برای پیشگیری از لغزیدن و جابجا شدن آن، بر روی چشم لنز تماسی گذاشته می شود.

 

پیوند قرنیه

 

ساختمان قرنیه

 

قرنیه قسمت شفاف جلوی کره چشم است که مثل شیشه پنجره داخل چشم را از محیط خارج جدا می‌کند. قرنیه دو وظیفه مهم دارد: یکی آنکه پرتوهای نور را به داخل چشم هدایت کند و آنها را روی پرده شبکیه متمرکز کند، دوم آنکه از ساختمانهای داخل کره چشم محافظت نماید. برای آنکه نور بتواند وارد چشم شده و به پرده شبکیه برسد ابتدا باید از قرنیه عبور کند. بنابراین شفاف بودن قرنیه اهمیت زیادی در بینایی دارد. همانطور که اگر از پشت یک شیشه کثیف به اشیاء نگاه کنیم آنها را تار می‌بینیم، اگر از پشت یک قرنیه کدر به اشیاء نگاه کنیم آنها را تار خواهیم دید. به علاوه همانطور که از پشت یک شیشه موجدار یا مشجر اجسام کج و معوج به نظر می رسند اگر سطح قرنیه ناهموار باشد نیز تصاویر کج و معوج دیده می‌شوند. پس وجود یک قرنیه سالم و شفاف با سطح هموار و انحنای طبیعی برای دید طبیعی ضروری است. 

در بسیاری از موارد پیوند قرنیه به منظور برداشتن بخشهای کدر قرنیه و جایگزین کردن آن با قرنیه شفاف انجام می‌گیرد. همانطور که گفته شد یکی از وظایف مهم قرنیه حفاظت از ساختمانهای داخل کره چشم است. در مواردی که به علت عفونت یا سوختگی سوراخی در قرنیه ایجاد شود احتمال تخریب و آلودگی بافتهای داخل چشم وجود دارد. در این حالت برای حفاظت از ساختمانهای داخل کره چشم لازم است سوراخ ایجاد شده به سرعت ترمیم شود که پیوند قرنیه روش مناسبی برای این منظور می‌باشد. 

پیوند قرنیه

پیوند قرنیه یک عمل جراحی است که طی آن قسمت آسیب دیده قرنیه بیمار برداشته شده، با یک قرنیه جدید سالم جایگزین می‌گردد. پیوند قرنیه معمولاً به یکی از این دلایل انجام می‌شود: 

 • ایجاد دید بهتر در مواردی که کدورت قرنیه باعث تاری دید شده است.
 • ترمیم سوراخ قرنیه برای حفاظت ساختمانهای داخل کره چشم.
 • درمان درد چشم در مواردی که به علت بیماری یا تورم قرنیه درد شدید وجود دارد.
 • ریشه کن کردن عفونت در مواردی که عفونت قرنیه با دارو درمان نمی‌شود.

پیوند قرنیه برای درمان چه بیماریهایی صورت می‌گیرد؟

شایعترین بیماریهای که با پیوند قرنیه درمان می‌شوند عبارتند از: ورم قرنیه پس از جراحی آب مروارید ، قوز قرنیه یا کراتوکونوس ، کدورت یا لک قرنیه (اغلب پس از عفونت مکرر تبخال چشمی یا عفونتهای میکروبی ایجاد می‌شود)، سوختگی شیمیایی قرنیه و بیماریهای ارثی که باعث ایجاد کدورت یا ورم قرنیه می‌شوند. 

نحوه تهیه قرنیه پیوندی

قرنیه پیوندی پس از مرگ از چشم افرادی تهیه می‌شود که تمایل داشته‌اند با اهداء قرنیه به دیگران کمک کنند. بدون اقدام خیرخواهانه این افراد جراحی پیوند قرنیه امکان پذیر نبود. قرنیه‌های اهداء شده در بانک چشم نگهداری می‌شود. در بانک چشم این قرنیه‌ها بطور دقیق معاینه می‌شوند تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل گردد. به علاوه تمام قرنیه‌های پیوندی از نظر بیماریهایی مثل ایدز و هپاتیت کنترل می‌شوند تا این بیماریها به فرد گیرنده پیوند سرایت نکند. 

عمل جراحی پیوند قرنیه

برای انجام جراحی پیوند قرنیه معمولاً لازم است که بیمار قبل از عمل در بیمارستان بستری شود آزمایشها و معاینات لازم انجام گیرد. معمولاً قبل از بستری شدن بیمار در بیمارستان برای رزرو قرنیه با بانک چشم هماهنگی به عمل می‌آید، اما به هر حال ممکن است در روز عمل قرنیه مناسب برای پیوند در بانک چشم موجود نباشد و در نتیجه جراحی به روز دیگری موکول شود. 

پیوند قرنیه معمولاً با بیهوشی کامل انجام می‌گیرد. البته اگر به علت بیماریهای دیگر مثلاً مشکلات قلبی یا ریوی امکان بیهوشی کامل وجود نداشته باشد فرد به کمک دارو خواب آلوده شده و چشم به صورت موضعی بیحس می‌شود. در این حالت بیمار دردی احساس نمی‌کند در موقع عمل جراح با استفاده از وسایل میکروسکوپی یک قطعه مدور از وسط قرنیه بیمار برداشته می‌شود و به جای آن یک قطعه گرد متناسب از قرنیه سالمِ دهنده را قرار می دهد و آن را با بخیه های خیلی ظریف به چشم بیمار می دوزد. عمل جراحی بین یک تا دو ساعت طول می کشد. بسته به شرایط، گاهی علاوه بر پیوند قرنیه عمل آب مروارید یاآب سیاه همزمان انجام می گیرد. پس از خاتمه عمل چشم پانسمان می‌شود. 

وضعیت چشم پس از جراحی

معمولاً پس از پایان عمل وقتی فرد به هوش می‌آید احساس درد و ناراحتی می‌کند که این موضوع طبیعی است و نباید باعث نگرانی شود. روز بعد از عمل پانسمان باز شده و چشم معاینه می‌شود. در روز اول پس از عمل دید کاملاً تار است. تاری دید به تدریج و به آهستگی بهبود پیدا می‌کند، بنابراین در روزها و هفته‌های اول پس از عمل نباید توقع دید خوب داشته باشیم. درد و حساسیت و اشک ریزش چشم معمولاً پس از 34 روز بهبود می‌یابد. معمولاً یکی دو روز پس از انجام پیوند قرنیه فرد از بیمارستان مرخص می‌شود، اما تا 3-4 هفته لازم است هرچند روز یک بار توسط پزشک معاینه گردد. 

مراقبتهای لازم پس از انجام جراحی

بلافاصله پس از انجام پیوند قرنیه، چشم شدیداً به ضربه حساس است و ممکن است حتی با ضربه‌های خفیف دچار آسیب جدی شود. بنابراین لازم است در هفته‌های اول پس از پیوند حتماً از محافظ پلاستیکی (شیلد) استفاده کنید تا به چشم ضربه وارد نشود. همچنین در این مدت باید از خم شدن، زور زدن و برداشتن اشیاء سنگین خودداری کنید. در این مدت نباید سر خود را به جلو خم کنید. در صورتیکه مجبور شدید چیزی را از روی زمین بردارید از کمر خم نشوید، بلکه زانوها را خم کنید و سر را صاف نگه دارید. در صورت شستشوی سر کاملاً دقت کنید که آب و شامپو وارد چشم نشود. تنها فعالیت ورزشی مجاز در این دوره پیاده روی سبک است. در این دوره از مالیدن و خاراندن چشم جداً خودداری کنید. اگر شغل شما کار اداری نشستنی است پس از دو هفته می‌توانید به سرکار خود برگردید، اما در صورتیکه شغل شما به فعالیت بدنی نیاز دارد برای بازگشت به کار حداقل 6 هفته صبر کنید. 

با توجه با آنکه در پیوند قرنیه بافت خیلی دیر جوش می‌خورد و پس از جوش خوردن هم هرگز استحکام قرنیه عادی را ندارد توصیه می‌شود: 


 • همیشه یک عینک آفتابی یا طبی بزرگ با شیشه مقاوم استفاده کنید تا از ضربه‌های اتفاقی جلوگیری کند.
 • از ورزشهایی مثل جودو، کشتی و فوتبال که در آنها احتمال ضربه وجود دارد پرهیز کنید.
 • از فعالیتهایی که در آنها احتمال ضربه وجود دارد خودداری کنید و با کسی درگیر نشوید.
 • در موقع انجام شنا یا ورزشهای عادی حتماً از عینک محافظ مخصوص استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که عدم رعایت این نکات می‌تواند به قیمت از دست رفتن بینایی تمام شود.

قطره‌های چشمی تا چه زمانی باید استفاده شود؟

معمولاً بعد از انجام پیوند قرنیه لازم است تا چند هفته از قطره‌های آنتی بیوتیک و تا چند ماه از قطره‌های استروئیدی که التهاب را کنترل می‌کند استفاده کنید. گاهی قطره‌های دیگری مثل اشک مصنوعی یا قطره‌های پایین آورنده فشار چشم نیز تجویز می‌شود. پس از عمل حتماً قطره‌ها را طبق تجویز پزشک به صورت دقیق مصرف کنید و از قطع کردن خودسرانه دارو پرهیز نمایید. مصرف نادرست دارو می‌تواند باعث از بین رفتن قرنیه پیوندی و نابینایی شود. 

معاینات چشم پزشکی هرچند وقت یک بار باید تکرار شود؟

در روز های اول پس از پیوند، معمولاً معاینات به صورت روزانه انجام می‌شود. پس از یکی دو هفته غالباً فاصله معاینات به 3 تا 4 روی یک بار می‌رسد و بتدریج فاصله معاینات طولانیتر می‌شود بطوری که در 6 ماه اول پس از انجام پیوند قرنیه هر چند هفته یکبار معاینه چشم پزشکی تکرار می‌گردد. پس از 6 ماه باز هم فواصل معاینات طولانیتر شده و به هر 3 تا 6 ماه می‌رسد. پزشک در هر نوبت بیمار را از نظر میزان دید، وضعیت بخیه‌ها، احتمال رد پیوند و عوارض داروها مثل آب سیاه و آب مروارید معاینه می‌کند. توجه کنید که در هر زمانی پس از پیوند قرنیه حتی اگر سالها از عمل جراحی گذشته باشد در صورت بروز هر حالت غیر طبیعی مثل کاهش دید، اشک ریزش، درد، احساس جسم خارجی، ترس از نور یا قرمزی چشم باید حداکثر ظرف مدت 24 ساعت به چشم پزشک مراجعه کنید. 

بخیه‌ها کی برداشته می شوند؟

همانطور که توضیح داده شد قرنیه پیوندی به وسیله تعدادی بخیه ظریف میکروسکوپی به چشم دوخته می‌شود. این بخیه‌ها جذب شدنی نیستند و باید در موقع مناسب به وسیله پزشک برداشته شوند. البته این بخیه‌ها بسیار ظریف هستند و بیمار آنها را احساس نمی‌کند. بخیه‌ها باعث تغییر شکل و کشش قرنیه پیوندی در جهات مختلف شده وآستیگماتیسم ایجاد می‌کنند. معمولاً پس از چند ماه پزشک معالج برای اصلاح آستیگماتیسم تعدادی از بخیه‌ها را دستکاری می‌کند یا برمی‌دارد. پس از یکی دو سال که قرنیه پیوندی بطور کامل جوش خورده است همه بخیه‌ها برداشته می‌شوند. 

چه مدت پس از انجام پیوند قرنیه دید کامل می‌شود؟

بلافاصله پس از انجام پیوند قرنیه دید تار است و به دست آوردن دید کامل ممکن است تا زمان جوش خوردن کامل قرنیه و برداشتن تمام بخیه‌ها (یعنی تا دو سال) طول بکشد. در ماههای اول پس از پیوند ممکن است دید متغیر بوده و کم و زیاد شود، به همین دلیل در ماههای اول ممکن است حتی استفاده از عینک طبی کمکی به دید نکند. پس از گذشت چند ماه استفاده از عینک طبی مناسب یا لنز تماسی سخت می‌تواند به بهبود بینایی کمک کند. نهایتاً در تعداد کمی از بیماران لازم است روی قرنیه پیوندی جراحی مجددی برای کم کردن آستیگماتیسم و بهبود بینایی انجام شود. 

مشکلات و عوارض پیوند قرنیه

شایعترین عارضه عمده پیوند قرنیه ایجاد آستیگماتیسم (انحنای نامناسب قرنیه) است که معمولاً با تنظیم کردن و برداشتن بخیه ها و استفاده از عینک یا لنز تماسی بهبود پیدا می کند. عارضه مهم دیگر رد پیوند یا پس زدن پیوند است که اگر به موقع درمان نشود موجب کدر شدن قرنیه پیوندی می شود. پس زدن پیوند وقتی اتفاق می افتد که دستگاه ایمنی بدن بیمار قرنیه پیوندی را به عنوان بافت غریبه شناسایی کرده و سعی کند آن را از بین ببرد. این حالت می تواند از دو هفته پس از پیوند شروع شود اما معمولاً چند ماه بعد اتفاق می افتد. در صورتی که رد پیوند زود تشخیص داده شود با استفاده مکرر از قطره های استروئیدی و گاهی استفاده از قرص های خوراکی یا تزریق دارو به اطراف چشم کنترل می شود، اما در موارد پیشرفته رد پیوند ممکن است عارضه با دارو کنترل نشود و نیاز به انجام پیوند مجدد باشد که میزان موفقیت آن کمتر از پیوند اولیه است. 

به همین علت توصیه می‌شود که در صورت بروز هر یک از علائم درد ، قرمزی شدید چشم یا اطراف قرنیه ، حساسیت به نور ، اشک ریزش غیر طبیعی ، تاری دید و احساس جسم خارجی که می‌تواند ناشی از شل یا پاره شدن بخیه‌ها باشد، در چشمی که قرنیه پیوندی دارد ظرف 24 ساعت به چشم پزشک مراجعه کنید. سایر عوارض عمده پیوند قرنیه چندان شایع نیستند، اما به هر حال احتمال عوارضی مثل خونریزی داخل چشمی، عفونت، آب مروارید، آب سیاه، عود بیماری قبلی در قرنیه پیوندی و پارگی پرده شبکیه وجود دارد. 

نتیجه عمل پیوند قرنیه

نتیجه عمل پیوند قرنیه تا حد زیادی به بیماری اولیه‌ای بستگی دارد که پیوند قرنیه به آن دلیل انجام گرفته است. در افرادی که به علت قوز قرنیه (کراتوکونوس)، لکه‌های غیر عفونی قرنیه و ورم خفیف قرنیه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند میزان موفقیت عمل بسیار خوب و در حدود 90% است. در مواردی که پیوند قرنیه به علت لکه های ناشی ازتبخال یا ورم قرنیه شدید انجام گرفته باشد نیز میزان موفقیت عمل بالای 80% است. در موارد اورژانس که پیوند قرنیه برای کنترل عفونت یا ترمیم سوراخ قرنیه انجام می‌شود احتمال شفاف ماندن قرنیه پیوندی کمتر است اما به هر حال پیوند قرنیه برای حفظ ساختمان چشم انجام می‌شود. 

 

سامانه نوبت دهی

نوبت دهی بیمارستان  خاتم الانبیا(ص)  به دو صورت تلفنی و اینترنتی  بوده که جهت  نوبت دهی تلفن با شماره 37235791  با کد مشهد   تماس حاصل نمائید  .

در نوبت دهی تلفنی همه روزه برای روز کاری بعد  نوبت ها  از ساعت  8 صبح قابل دریافت می باشد و تا اتمام نوبت پزشکان  نوبت دهی انجام می شود  .

در نوبت دهی اینترنتی  با  مراجعه به سایت http://nobat-khatam.mums.ac.ir/   از ساعت 10 صبح  روز قبل امکان  دریافت نوبت می باشد .

یادآور می گردد  ارائه  کد ملی و شماره تماس صحیح  الزامی می باشد .  همچنین هنگام مراجعه به بیمارستان  داشتن کارت عابر بانک  جهت پرداخت هزینه نیر الزامی باشد  .

سوالات متداول

۱-فرق بین لیزیک، لازک وپی آر کی چیست؟

در لیزیک بخشی از بافت قرنیه(استروما) به صورت فلپ بلند شده ودر زیر آن لیزر انجام می شود و سپس فلپ به محل اول بر گردانده می شود.

در لازک فلپ اپیتلیوم به جای استروما بلند می شود و بقیه مراحل نظیر لیزیک است.

در پی آر کی فلپ وجود ندارد و اپیتلیوم کاملاً  بر داشته می شود و سپس لیزر انجام می شود.

 

۲-عمل های لیزیک ولازک و PRK  (پی آر کی ) چقدر طول می کشند ؟

برای دو چشم تقریباً مدت جراحی ۱۰-۵ دقیقه می باشد.

 

۳-در بین عملهای لیزیک و لازک و  PRK کدامیک درد بیشتری دارد ؟

پی آر کی (PRK) درد بیشتری دارد اما در طولانی مدت نتایج بینایی مشابه لیزیک و لازک است

 

۴-آیا انتخاب نوع عمل توسط بیمار انجام می شود؟

با توجه به و وضعیت قرنیه ، شغل بیمار و سن تصمیم گیری می شود

 

۵-عملهای لیزیک و لازک و PRK  (پی آر کی ) از نظر هزینه چگونه هستند ؟

 تفاوتی نمی کنند

 

۶-آیا بیمه ها هزینه های جراحی چشم را می پردازند ؟

بستگی به نوع بیمه و شدت بیماری چشمی دارد

 

۷-آیا بعد از عمل جراحی لازک و PRK  (پی آر کی ) باید استراحت مطلق داشت ؟

خیر – معمولاً ا الی ۲ روز استراحت در منزل کفایت می کند.

 

۸-حدود ۸ ماه پیش عمل لازک انجام داده ام اما دید چشمی که عمل شده ، از قبل هم ضعیف تر شده ، چه کاری باید انجام دهم ؟

طبیعی نیست و در اولین فرصت باید معاینه شوید ممکن است کدورت قرنیه یا قوز قرنیه پس از عمل ایجاد شده باشد.

 

۹-علت قرمزی چشم من چیست ؟ با اینکه از قطره استفاده کرده ام اما قرمزی آن کم نمی شود ؟

علل قرمزی چشم (  Red eye  ) بسیار زیاد است و بایستی معاینه شوید

 

۱۰- درجه آستیگمات چقدر باید باشد تا از سربازی معاف شوم ؟

بستگی به سطح تحصیلات شما داشته و برای افراد مختلف متفاوت است مثلاً ممکن است فردی با مدرک زیر دیپلم با شماره ۴ معاف باشد اما با همین شماره و با مدرک کارشناسی معاف نشود برای اطلاعات کاملتر به سایت نظام وظیفه مراجعه کنید.

 

۱۱-آیا درست است که بعد از جراحی لیزیک یا لازک ، فرد نباید اجسام سنگین را بلند کند ؟

خیر صحیح نمی باشد

 

۱۲-از چه سنی می توان به جای عینک از لنز استفاده کرد ؟

بستگی به توانایی شما در نگهداری از لنز و حفظ بهداشت دارد ، بعضاً حتی برای سن زیر یکسال نیز می توان تجویز کرد اما بهتر است تا سن ۱۵ سالگی تجویز نشود

 

۱۳-آیا کسی که چشمانش ضعیف نیست و برای زیبایی از لنزهای رنگی استفاده می کند به چشم آسیب وارد می کند ؟

ممکن است در اثر شرایط بد بهداشتی دچار عفونت چشم که بسیار خطرناک است شوند

 

۱۴-آیا اشتارگات درمان می شود ؟

درمان مستقیم برای بیماری stargardt  وجود ندارد اما عوارض نادر آن از جمله خونریزی شبکیه را می توان درمان کرد

 

۱۵-من به خاطر پارگی شبکیه تحت عمل قرار گرفتم اما با گذشت ۲ سال هنوز تار می بینم علت چیست ؟

علل بسیاری وجود دارد نظیرعدم چسبندگی مناسب ، خونریزی زیر ماکولا و.... که بایستی معاینه مجدد انجام شود

 

۱۶-چشمم جرقه می زند اما دید خوبی دارم دلیل جرقه چشمم چیست ؟

علت جرقه زدن ( Flushing  )  بستگی به سن شما دارد معمولاً در سن بالا،  ناشی از جدا شدن مایع زجاجیه است که بایستی معاینه شوید

 

۱۷-آیا عمل لیزیک در سنین کمتر از ۱۸ سال بر می گردد ؟

در این سن اصلاً توصیه به جراحی نمی شود

 

۱۸-با گذشت سه ماه از عمل لازک ، هنوز از چشمم اشک می آید دلیلش چیست ؟

ممکن است سطح چشم شما خشک باشد یا اپیتلیوم که لایه سطحی قرنیه است دچار خراش شده باشد که بایستی معاینه شوید

 

۱۹-آیا افراد بالای ۵۰ سال که مبتلا به پیر چشمی هستند می توانند لیزیک کنند ؟

جهت پیرچشمی روشهای جراحی لیزری وجود دارد که لیزیک نام ندارد اما این روشها را برای همه افراد نمی توان بکار برد

 

۲۰-نمره چشم برای دوربینی و نزدیک بینی جهت معافیت سربازی چند است ؟

بستگی به سطح تحصیلات شما داشته و برای افراد مختلف متفاوت است مثلاً ممکن است فردی با مدرک زیر دیپلم با شماره ۴ معاف باشد اما با همین شماره و با مدرک کارشناسی معاف نشود برای اطلاعات کاملتر به سایت نظام وظیفه مراجعه کنید

 

۲۱-چشمان پدرم آب مروارید دارد آیا می شود با استفاده از دارو بهبود یابد ؟

خیر اگر آب مروارید شدید باشد تنها روش درمان ، جراحی است که بسیار ساده و با بی حسی موضعی قابل انجام است. نگران نباشید

 

۲۲-آیا کسی که به صورت مدام آبریزش  اشک دارد معاف از خدمت می شود؟

خیر

 

۲۳-وقتی که به چیزی خیره می شوم دانه هایی را که بهم متصل هستند می بینم دلیلش چیست ؟

معمولاً علت این پدیده : فلاتر ( مگس پران :Floater ) است که ناشی از درک سایه اجسام شناور درون مایع زجاجیه است

 

۲۴-آیا در عملهای جراحی لیزیک و لازک و پی آر کی از بیهوشی استفاده می شود؟

خیر،به هیچ وجه، بلکه بیمار بایستی با هوشیاری و دقت بالا حین جراحی همکاری ۱۰۰% داشته باشد.

 

۲۵-چند روز بعد از جراحی لازک ،لیزیک وپی آر کی می توان فعالیت روزانه را از سر گرفت ؟

فعالیت های روزانه نظیر مطالعه و کار اداری از روز سوم و رانندگی از هفته دوم قابل انجام است.

 

۲۶-پدرم دارای اختلال شبکیه بود من نیز بیماری دیستروفی کانراد شبکیه دارم آیا فرزندم نیز به این بیماری دچار می شود ؟

  الزاماً خیر ، بایستی مشورت ژنتیک شوید . اختلال  cone-road  جزئی از اختلالات بزرگتری به نام R.P  است که می توانید اطلاعات را در این زمینه می توانید  از انجمن آر.پی شهرستانتان نیز بگیرید

 

۲۷-در صورت داشتن چه بیماری های چشمی ،نباید فعالیت سنگین داشت؟                                                                                 

هیچ بیماری خاص چشمی وجود ندارد که مانع فعا لیت های سنگین باشد اما بعضاً پس از ضربات چشمی یا سوراخ و پارگی شبکیه به مدت کوتاه توصیه به استراحت نسبی می شود.   

 

۲۸-آیا دستروفی ماکولا با جراحی خوب می شود؟

خیر اما امید درمان های جدید نظیر تزریق سلول های بنیادی و ژن تراپی وجود دارد .

 

۲۹- بخاطر رتینو پاتی دیابتی  لیزر کردم ولی پلکم بسته نمی شود،آیا خطرناک است؟

این دو مسئله به یکدیگر ربطی ندارند بایستی معاینه شوید

 

۳۰-پدرم در سالهای گذشته به علت پارگی شبکیه بینایی خود را از دست داده است آیا می توان پیوند شبکیه انجام داد ؟

خیر – پیوند شبکیه اصلاً وجود ندارد

 

۳۱-علت دیدن لکه های زرد رنگ بر روی مانیتور چیست ؟

برای اطلاع بیشتر به توضیحات در مورد مگس پران(floater)  مراجعه شود

 

۳۲-به خاطر پارگی شبکیه عمل کردم از آن روز جرقه های روشنی را می بینم آیا خطرناک است ؟

حتماً مراجعه مجدد به متخصص شبکیه داشته باشید ممکن است سوراخ های جدیدی ایجاد شده باشد.

 

۳۳-استفاده از لنز ها چه عوارضی دارد ؟

مهمترین عوارض آنها عبارت است از : عفونت و تشکیل عروق خونی جدید بر روی قرنیه

 

۳۴-من مشکل مگس پرانی دارم آیا داروی خاصی برای درمان وجود دارد؟

خیر – داروی خاصی وجود ندارد

 

۳۵-بنده تحقیق کردم برای درمان کاتاراکت دستگاهی بنام فمتوسکند وجود دارد فرق آن با روشهای دیگر چیست ؟

برشهای اولیه جراحی برای ورود ابزار به چشم در این روش بجای استفاده از چاقوهای بسیار ظریف چشمی با استفاده از لیزر داده می شود که به ویژه برای موارد ی که همراهی با آستیگماتیسم بالا دارند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

۳۶-لنزهای مورد استفاده در عمل آب مروارید به  مرور زمان کیفیت خود را از دست می دهند ؟

خیر- لنزهای با کیفیت بالا و استاندارد دچار عارضه نمی شوند

 

۳۷-آیا کسانی که عمل آب مروارید انجام داده اند نباید آرایش کنند؟

چنین مشکلی وجود ندارد

 

 ۳۸-کدام مارک از لنزهای رنگی را توصیه می کنید ؟

اصولاً توصیه به استفاده از لنزهای رنگی نمی کنیم

 

۳۹-آیا در کلینیک هما ، تغییر رنگ چشم هم انجام می شود ؟

خیر به هیچ وجه دنبال اینگونه کارهای غیر علمی و بسیار خطرناک نباشید

 

۴۰-از چه سنی می توان از لنز داخل چشمی استفاده کرد ؟

از ۲ سالگی به شرط وجود بیماریهای خاص چشمی

۴۱-آیا با سلول درمانی مشکلات شبکیه بر طرف می شود؟

روش سلول درمانی یا تزریق سلولهای بنیادی در شبکیه جزء جدیدترین روشهای درمان بیماریهای شبکیه است که قطعاً در دهه های بعدی نقش مهمی خواهد داشت ولی هم اکنون فقط در پروژه های تحقیقاتی استفاده می شود.

 

۴۲- هر نوع سوراخ شدگی شبکیه با لیزر و قابل درمان است؟

خیر- اما معمولاً لیزر شبکیه اولین خط درمان در برخورد با انواع سوراخ های شبکیه بجز سوراخ ماکولا می باشد.

 

۴۳-برادرم مبتلا به پتوز مادر زادی است شما می توانید آن را درمان کنید؟

خیر در تخصص من نیست شما باید به چشم پزشک با مدرک فلوشیب ا سترابسیم یا پلاستیک مراجعه کنید.

 

۴۴-سلام آقای دکتر در طول روز بار ها اتفاق می افتد که پلکم به داخل چشمم برمیگردد.آیا به مرور زمان خوب می شود؟

شلی یا Laxity پلک ویا آنتروپیون برای شما مطرح است که بایستی معاینه شوید.

 

۴۵-من ۱۵ سال دارم شماره چشمم ۱۰ می باشد آیا امکان عمل لیزیک بر روی چشم من هست؟لطفاً راهنمایی ام کنید.

با توجه به سن کم و شماره بالای چشمتان امکان جراحی فعلاً ندارید.

 

۴۶-چه عاملی باعث ضعیف شدن پرده شبکیه می شود؟

معمولا دو علت میوپی پاتولوژیک(نزدیک بینی شدید) و تغییرات وابسته به سن لکه زرد عامل آن می باشد.

 

۴۷-بنده ۱۰ روز پیش دچار پارگی شبکیه چشم راست شده ام و می خواهم از بندر عباس برای معالجه به تهران بیایم آیا گذشت این مدت زمان تاثیری در نتیجه درمان دارد؟

زمان طلایی برای ترمیم پارگی شبکیه ۲ هفته است و هر چه زودتر جراحی انجام شود نتیجه بهتری دارد.

 

۴۸-بنده بصورت مادر زادی پارگی پرده شبکیه داشتم به چند چشم پزشک در شهرم مراجعه نمودم اما آنها گفتن درمان ندارد؟آیا نظر شما هم همین است؟چشم من درمانی ندارد؟

اگر به صورت مادرزادی بوده بله متاسفانه درمانی ندارد.

 

۴۹-ضایعه مگس پرانی با لیزر درمان می شود؟

خیر-گر چه روش های تایید نشده وغیر علمی را ممکن است در صفحات وب و اینترنت بیابید که همگی غیر اصولی و خطرناک است.

 

۵۰-چرا بعضی از افراد با چشم باز می خوابند؟

باز ماندن چشم (lagophthalmous ) معمولاً غیر طبیعی است و بایستی معاینه شوند.

۵۱-به خاطر مشکلات بینایی ام بارها به چشم پزشکی رفته ام اما بعد از دو سال سرگردانی به من گفته اند که باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنم لطفاً راهنمایی ام کنید ؟
اطلاعات ارسالی شما کم است بیشتر در مورد مشکلتان توضیح دهید.

۵۲-مادر بزرگ من ۸۵ سال سن دارد آیا می تواند عمل آب مروارید انجام دهد ؟
بله . سن بالا مانعی برای جراحی آب مروارید نیست و این عمل غالباً با بی حسی موضعی و به راحتی امکان پذیر است.

۵۳-دلیل سوراخ شدن شبکیه چیست ؟
دلایل متعددی وجود دارد اما نزدیک بینی شدید و افزایش سن شایع ترین عامل هستند.

۵۴-سالهاست که مجرای اشکم مسدود شده است و هر از گاهی چشمم عفونت می کند اما این بار آنقدر شدید بوده که چشمم دیگر باز نمی شود و روز به روز بدتر می شود برای درمان چه کنم ؟
تنها روش درمانی در این موارد جراحی D.C.R است.

۵۵-مادرم زیر چشمهایش پف دارد آیا با لیزر یر طرف می شود ؟
خیر . ابتدا بایستی علت آن مشخص شود ممکن است دچار نارسایی قلبی یا کلیه باشند ، در غیر اینصورت با جراح پلاستیک و زیبایی صحبت کنید.

۵۶-چشم من همیشه گل مژه می زند علتش چیست و چگونه می توانم از دست آن خلاص شوم ؟
معمولاً علت گل مژه که بدین صورت تکرار شونده است به اختلالات التهابی پلک (بلفاریت ) بر می گردد که بر اساس معاینه ، دستورالعمل هایی جهت رعایت بهداشت و بعضاً دارو تجویز می شود.

۵۷-پسرم از ۲ سال پیش تاکنون بصورت شدید و مداوم پلک می زند . به من گفته اند که به مرور زمان خوب می شود اما نشد لطفاً برای درمان راهنمایی نمایید ؟
به سن ایشان اشاره نکردید اما در کودکان معمولاً اختلالات اینگونه بعنوان (( تیک )) شناخته شده و منشاء اضطرابی دارد بهر حال باید ابتدا معاینه شود.

۵۸-آیا مصرف سیگار در ابتلا به بیماریهای چشمی نقش دارد ؟
قطعاً نقش دارد بخصوص در بروز آب مروارید و ضایعات لکه زردشبکیه

۵۹-قدرت بینایی من از فاصله دور و نزدیک بسیار خوب است اما ۲ یا ۳ بار در هفته دچار سردرد می شوم و این حالت بیشتر بعد از انجام مطالعه رخ می دهد دلیلش چه می تواند باشد ؟
ممکن است دچار اختلالات تطابقی باشید بایستی معاینه کامل چشم پزشکی انجام شود .

۶۰- بنده ۱۶سال سن دارم و نمره چشم هایم ۲٫۵ است و از استفاده از عینک متنفرم آیا می توانم عمل کنم ؟
خیر تا قبل از ۱۸ سالگی امکان جراحیهای اصلاح لیزری وجود ندارد.

۶۱-پدرم رنگها را تشخیص نمی دهد و هر وقت که چیزی یا وسیله ای را نشانش می دهم و رنگش را می پرسم می گوید قرمز ، سبز، آبی در حالی که هیچ کدام از پاسخ های او صحیح نیست فقط رنگ سفید و مشکی را خوب تشخیص می دهد علت چیست ؟
کوررنگی در ۵ درصد جمعیت مردان و کمتر از ۰٫۵ درصد زنان دیده می شود ، بایستی معاینه شوند.

۶۲-آیا امکان انجام لیزیک برای چشم هایی با شماره مثبت وجود دارد ؟
امکان پذیر است اما احتمال برگشت شماره چشم بالاست ( احتمال اینکه بعد از چند سال مجدداً نیاز به عینک داشته باشید زیاد است).

۶۳-بنده دارای بیماری التهاب عصب چشمی هستم چگونه باید آن را درمان کنم ؟
در این موارد طیف وسیعی از بیماری های چشمی و مغز و اعصاب بایستی بررسی شوند بهر حال ابتدا باید معاینه شوید.

۶۴-در دوران نوجوانی ساچمه سربی به سمتم شلیک شد و سالهاست که در زیر پوست گوشه چشمم قرار دارد آیا می تواند بینایی من را تهدید کند ؟
خیر. اگر به کره چشم (تحلوب ) آسیب نزده مشکلی ایجاد نمی کند.

۶۵-آیا چشمهای آستیگمات هم درمان دارد ؟
بله . نظیر سایر اختلالات انکساری امکان استفاده از عینک ، لنز طبی و جراحی وجود دارد .

۶۶-هزینه عمل لیزیک در حال حاضر چقدر است ؟
در حال حاضر که تیر ماه ۹۵ می باشد حدوداً جهت دو چشم ۲٫۵ میلیون تومان هزینه دارد.

۶۷-کسی که فبلاً جراحی بینی انجام داده می تواند عمل چشمی هم انجام دهد ، اشکالی ندارد ؟
بله مشکلی ندارد اما بهتر است ابتدا جراحی چشم و سپس بینی انجام شود تا در مدتی که پس از جراحی چشم نیاز به عینک آفتابی می باشد اگر بینی تازه جراحی شده باشد مشکلی پیش نیاید.

۶۸-برای درمان آب سیاه از چه دارویی باید استفاده کنم ؟
قطرات متعدد چشمی وجود دارد که بر اساس معاینه یکی یا چند تا از آنها تجویز می شود.

۶۹-دختر یکی از اقوامم ۲ ماه است که به دنیا آمده و چشم هایش انحراف دارد آیا نوزادش می تواند مورد جراحی چشمی قرار گیرد ؟
بایستی معاینه شوند ، برخی از انواع انحراف های چشمی ( استرابیسم ) را بایستی زود تر جراحی کرد و برخی از انواع آن را می توان تا سن ۷ سالگی یا بیشتر هم به تاخیر انداخت.

۷۰-چشم یکی از اعضای خانواده ام درگذشته دور تخلیه شده است و به خاطر ظاهرش مدت هاست که افسرده شده ، چگونه می توان کمکش کرد ؟
استفاده از پروتزهای ثابت و متحرک بسیار کمک کننده است و در بهبود ظاهر چشم و تقویت اعتماد به نفس این بیماران نقش مهمی دارد.

۷۱-آیا با زدن عینک نمره چشم کاهش می یابد ؟
خیر ، عینک فقط باعث شده دید بهتر شود و در سنین ۹-۸ سالگی می تواند مانع تنبلی چشم شود.

۷۲-به مدت طولانی در طول روز با کامپیوتر کار می کنم آیا برای پیشگیری از مشکلات چشمی می توانم از عینک خاصی استفاده کنم ؟
بعضاً استفاده از عینکهای آنتی رفلکس کمک کننده است.

۷۳-چشم های خواهرم که ۵ ساله است همرنگ نیستند علت چیست ؟
بایستی معاینه شوید . ممکن است مبتلا به بیماری fuch’s باشند.

۷۴-خواهرم هر دو چشمش قوز قرنیه دارد ، ۲ سال پیش یکی از آنها را پیوند قرنیه کرده ، زمانی که خسته می شود یا کم خوابی دارد چشمی که عمل شده با چشمی دیگرش ظاهرش متفاوت می شود ، ممنون می شوم راهنمایی کنید ؟
ممکن است دجار التهاب خشکی چشم پس از پیوند قرنیه باشند که نیازی به معاینه تخصصی دارد.

۷۵-من ۱۷ سال سن دارم و هر دو چشمم را لازک کردم آیا امکان دارد عملم پس بزند ؟
معمولاً زیر ۱۸ سال نبایستی جراحی لیزری اصلاحی انجام شود ، احتمال برگشت شماره در سنی که شما جراحی کرده اید وجود دارد